Quantcast
Channel: Wydział Filozoficzny UAM
Viewing all 479 articles
Browse latest View live

Upływa termin składania wniosków o świadczenia pomocy socjalnej

$
0
0

Występując o świadczenia pomocy socjalnej, w tym o miejsce w Domu Studenckim, należy zapoznać się z Informacjami dla osób ubiegających się o przyznanie pomocy socjalnej 

Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.)(Internetowy System Aktów Prawnych – ISAP), zwaną dalej ‘Ustawą’, oraz na podstawie Regulaminu pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu studenci wszystkich trybów studiów mogą korzystać ze świadczeń socjalnych, którymi są następujące formy pomocy:

  • stypendium socjalne,
  • stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych,
  • zapomoga,
  • zakwaterowanie w Domu Studenckim.

Więcej informacji na stronie:

https://studenci.amu.edu.pl/studia/pomoc-materialna/swiadczenia-pomocy-socjalnej


Przypomnienie dla studentów I-go roku o konieczności podpisania umowy

$
0
0

Wszystkim studentom I-go roku przypominamy o konieczności podpisania umów uniwersyteckich. Ostateczny termin podpisania umowy mija dnia 20.10.2015. Niepodpisanie dokumentu może skutkować skreśleniem z listy studentów. Umowy znajdują się w dziekanacie WNS, w pok. Nr 3.

Seminarium „Problemy filozoficzne w różnych kontekstach”

$
0
0

Serdecznie zapraszamy na Seminarium „Problemy filozoficzne w różnych kontekstach”, kontynuujące tradycję spotkań seminaryjnych zapoczątkowanych i przez wiele lat prowadzonych przez prof. Tadeusza Buksińskiego. 

Seminarium odbędzie się odbędzie się 22 października (czwartek) o godz. 11.30 w sali 206, Budynek C.

Referat pod tytułem: Pytanie o podstawową funkcję języka wygłosi dr hab. prof. PWr Marek Sikora.

Film podsumowujący X Polski Zjazd Filozoficzny

$
0
0

Film podsumowujący przebieg X Polskiego Zjazdu Filozoficznego, który odbył się w Poznaniu w dniach 15-19 IX 2015.

Seminarium Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej

$
0
0

Serdecznie zapraszam na najbliższe spotkanie Seminarium Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej, które odbędzie się w czwartek 22 października 2015 roku o godzinie 15.00 w sali 106 (budynek D). (Uwaga: zmiana dotychczasowej godziny i miejsca spotkań!)  

Referat pt. „Konfucjanizm w świecie współczesnym. Perspektywa komunitariańska” wygłosi mgr Dawid Rogacz.

Pozdrawiam

Andrzej Wawrzynowicz

HOMO INFORMATICUS 3.0 – informatyka, człowiek, społeczeństwo

$
0
0

HI3 - zaproszenieInstytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zakład Filozofii Techniki i Rozwoju Cywilizacji mają zaszczyt zaprosić Państwa na ogólnopolską konferencję naukową HOMO INFORMATICUS 3.0 informatyka, człowiek, społeczeństwo.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Do udziału w obradach zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane problemami współczesnej informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem tych jej aspektów, które odwołują się bezpośrednio do zagadnień humanistycznych i społecznych.

Jednym z głównych celów trzeciej edycji konferencji HOMO INFORMATICUS będzie ukazanie związków łączących informatykę z naukami humanistycznymi i społecznymi. Chcemy, aby nasza konferencja stała się miejscem naukowego dialogu oraz integracji różnych środowisk naukowych. Chcielibyśmy zatem zaprosić uczestników do interdyscyplinarnych analiz społecznego wymiaru rewolucji informatycznej.

Pokłosiem tegorocznej konferencji będzie numer specjalny recenzowanego czasopisma filozoficznego „EPISTEME – PHRONESIS – TECHNE”, zawierającego artykuły pokonferencyjne, które otrzymają pozytywną recenzję wydawniczą[1].

Organizatorzy konferencji i koordynatorzy projektu HOMO INFORMATICUS

dr hab. Sławomir Leciejewski (slaaw@amu.edu.pl)

dr Mariusz Szynkiewicz (kantin@wp.pl) 

Termin konferencji: 4-5 grudnia 2015 r.

Miejsce konferencji: Instytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Termin nadsyłania zgłoszeń (temat oraz abstrakt[2]): 10 listopada 2015 r.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres sekretarza konferencji mgr Marty Huk: martahuk@mp.pl 

[1] Teksty pokonferencyjne powinny być przygotowane według wzoru zawartego na stronie internetowej czasopisma: ept.amu.edu.pl (strona zostanie uruchomiona na początku listopada 2015). Termin nadsyłania tekstów to: 15 grudnia 2015, gdyż chcemy, aby ukazały się jeszcze w numerze z 2015 roku.

[2] Zgłoszenie powinno zawierać: streszczenie wystąpienia w języku polskim (do 5000 znaków), tytuł w języku polskim i angielskim, afiliację autora oraz słowa kluczowe.

Józef Tarnowski

Konferencja FILOZOFIA W ZARZĄDZANIU WIEDZĄ

$
0
0

PLAKAT2015 (1)Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencja Naukowej z serii FILOZOFIA W ZARZĄDZANIU WIEDZĄ Refleksja nad wiedzą, refleksja w działaniu. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2015 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Szamarzewskiego 89c, 60-568 Poznań) w Sali 215.

 

 

 


Wojciech Zielonka

Wykład: Eliasz nauk. Paracelsjański mit, poreformacyjna apokaliptyka przyrodnicza i narodziny nowoczesności

$
0
0

plakat PTAFZakład Antropologii Filozoficznej i Polskie Towarzystwo Antropologii Filozoficznej zapraszają na kolejne spotkanie, na którym dr Marek Woszczek wygłosi wykład pt. Eliasz nauk. Paracelsjański mit, poreformacyjna apokaliptyka przyrodnicza i narodziny nowoczesności. Zebranie odbędzie się w poniedziałek 16 listopada 2015 roku o godz.17.00 w sali im. Kazimierza Ajdukiewicza (sala 215) Instytutu Filozofii UAM.

Seminarium Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej

$
0
0

Serdecznie zapraszam na najbliższe spotkanie Seminarium Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej, które odbędzie się w czwartek 19 listopada 2015 roku o godzinie 15:00 w sali 213 (WNS, budynek C).

Referat pt. „Materialistyczna reinterpretacja heglowskiej dialektyki a ontologia marksizmu” wygłosi mgr Marcin Bielecki.

Pozdrawiam

Andrzej Wawrzynowicz

Zbliżają się wybory do Rady Samorządu Studentów WNS

$
0
0

gal_bigKalendarium wyborcze:

1. Do 16 listopada (poniedziałek) złożenie deklaracji kandydowania wraz z listą poparcia – DS Jowita.

2. Kampania wyborcza kandydatów od 17 listopada br. do 22 listopada br.

3. Wybory przez system USOS 24-25 listopada br.

Dokumenty dla kandydatów dostępne na stronie Parlamentu Samorządu Studentów UAM.

Wykład: Filozofia nauki Williama Whewella

$
0
0

Serdecznie zapraszamy na wspólne seminarium Zakładu Logiki i Metodologii Nauk oraz Zakładu Filozofii Techniki i Rozwoju Cywilizacji, które odbędzie się dnia 17.11.2015 roku o godzinie 10:15 w sali 215. W trakcie seminarium dr Radosław Kazibut wygłosi referat: „Filozofia nauki Williama Whewella”.

Dr Mariusz Szynkiewicz – dyżur

$
0
0

Najbliższy poniedziałkowy dyżur dr. Mariusza Szynkiewicza odbędzie się wyjątkowo w godzinach 10:00 – 11:30.

Wykłady profesorów z Gruzji

$
0
0
Zakład Etyki organizuje wystąpienia  profesorów Giorgi Khuroshvili i Giorgi Tavadze z New Georgian University w Poti (Gruzja). Profersor Khuroshvili przedstawi wykład pod tytułem: „Jerusalem and Athens in Early Christian Philosophy” a Profesor Giorgi Tavadze: „Philosophy of Sacred Places and Spaces: Place and Identity in the Mountainous Region of Khevsureti, Georgia”.

Wystąpienia odbędą się 26.11.2015 od godziny 15:00 w sali 215 Instytutu Filozofii UAM.


PTAF: Cielesna konstytucja czasowej intuicji: estetyczno-religijny wymiar czystego doświadczenia w filozofii Henryka Bergsona

$
0
0

Zakład Antropologii Filozoficznej i Polskie Towarzystwo Antropologii Filozoficznej zapraszają na kolejne spotkanie, na którym mgr Kajetan Ostrowski wygłosi wykład pt. „Cielesna konstytucja czasowej intuicji: estetyczno-religijny wymiar czystego doświadczenia w filozofii Henryka Bergsona”. Zebranie odbędzie się w poniedziałek 14 grudnia 2015 roku o godz. 17:00 w sali im. Kazimierza Ajdukiewicza (sala 215) Instytutu Filozofii UAM.

Plakat

Seminarium Problemy filozoficzne w różnych kontekstach

$
0
0

Serdecznie zapraszamy na Seminarium „Problemy filozoficzne w różnych kontekstach”, kontynuujące tradycję spotkań seminaryjnych zapoczątkowanych i przez wiele lat prowadzonych przez prof. Tadeusza Buksińskiego. Seminarium odbędzie się odbędzie się 17 grudnia (czwartek) o godz. 11:30 w sali 206, Budynek C. Referat pod tytułem: „Możliwe odpowiedzi na problem techniki w myśli Martina Heideggera”, wygłosi mgr Jędrzej Maliński.

Seminarium Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej

$
0
0

Serdecznie zapraszam na najbliższe spotkanie Seminarium Zakładu Filozofii Społecznej i Politycznej, które odbędzie się w czwartek 17 grudnia 2015 roku o godzinie 15:00 w sali 106 (WSE, budynek D).

Referat pt. „Analogia i dialektyka. Rozważania Jacoba Taubesa w kontekście filozofii społecznej” wygłosi mgr Krystian Pawlaczyk.

Pozdrawiam

Andrzej Wawrzynowicz

XII Ogólnopolska Konferencja Filozofii Fizyki

$
0
0

Prof. dr hab. Zdzisław Błaszczak
Wydział Fizyki Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu
Umultowska 85
61-614 Poznań
zetbe@amu.edu.pl

Prof. UAM dr hab. Antoni Szczuciński
Instytut Filozofii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
ul. Szamarzewskiego 89c
60-568 Poznań
antonisz@amu.edu.pl

Zapraszamy do udziału w XII OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI FILOZOFII FIZYKI organizowanej przez Wydział Fizyki i Instytut Filozofii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu pod patronatem Sekcji Filozofii Przyrody Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego, która odbędzie się 4-5 marca 2016 r. w auli Wydziału Fizyki UAM.

Trzysta pięćdziesiąt lat po Annus Mirabilis Izaaka Newtona, pamiętając o jego deklaracji: „Platon a także Arystoteles to moi przyjaciele, ale najlepszym moim przyjacielem jest prawda”, proponujemy wspólną refleksję filozofów, przyrodoznawców i artystów na temat: PRAWDA A POZNAWANIE ŚWIATA.

Sugerowane grupy tematyczne:

  • Rewolucja naukowa sprzed 350 lat – znaczenie Izaaka Newtona dla fizyki,
  • Filozoficzne pojmowanie prawdy i prawdy naukowej,
  • Prawda według fizyków,
  • Klasyczne ideały prawdy naukowej a współczesne problemy poznania naukowego,
  • Prawdziwość teorii kwantowych i kosmologicznych?
  • Kłamstwo w nauce?
  • Prawda artysty.

Termin zgłaszania tematów wystąpień: 31 stycznia 2016 r.

Forma zgłoszenia: e-mail na wskazane wyżej adresy z tematem i kilkuzdaniowym jego rozszerzeniem.

Szczegóły organizacyjne podamy w styczniu 2016 r.

Serdecznie pozdrawiamy

Zdzisław Błaszczak

Antoni Szczuciński

Olimpiada Filozoficzna – etap szkolny – wyniki

$
0
0

W imieniu Okręgowej Komisji OF w Poznaniu uprzejmie informujemy, że zakończył się etap szkolny XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Do kolejnego okręgowego etapu zawodów zakwalifikowały się następujące osoby (nazwiska w porządku alfabetycznym):

Monika Bukowa, I LO w Krotoszynie

Olga M. Chrzanowiecka, XVI LO w Poznaniu

Zuzanna Czachorek, I LO w Krotoszynie

Aleksandra Hoffmann, I LO w Krotoszynie

Aleksandra Korbacz, XVI LO w Poznaniu

Anna Kubacka, II LO w Koninie

Jędrzej Mikstacki, I LO w Krotoszynie

Kewin Nowakowski, I LO w Złotowie

Marcel Rychtanek, III LO w Poznaniu

Maksymilian Szłapka, Liceum Da Vinci w Poznaniu

Danisz Wasilewski, I LO w Rawiczu

Wojciech Zięba, LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu

Damian Żarczyński, II LO w Koninie.

Serdecznie gratulujemy!!

Jednocześnie informujemy, że etap okręgowy odbędzie się 20 lutego 2016 r. o godz. 10:00 w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu.

Więcej o Olimpiadzie Filozoficznej na ptfilozofia.pl

Kontakt do Sekretarza OF w Poznaniu: km.budzinska@gmail.com

Viewing all 479 articles
Browse latest View live