Quantcast
Channel: Wydział Filozoficzny UAM
Viewing all 479 articles
Browse latest View live

XII edycja badania opinii studentów na temat satysfakcji ze swojej uczelni

$
0
0

Szanowni Państwo!

Koło Młodych Statystyków i Demografów (działające w Uniwersytecie Ekonomicznym) przeprowadza właśnie XII edycję badania opinii studentów na temat satysfakcji ze swojej uczelni oraz wybranych studiów – wiosna 2015. W tym roku po raz pierwszy ankietę wypełniają studenci wszystkich poznańskich uczelni publicznych. Badanie dotyczy m.in. oceny przebiegu procesu dydaktycznego, jakości kształcenia, jednostek funkcjonujących na uczelni. Zależy nam na reprezentatywności próby ze względu na uczelnię, wydział i rok studiów oraz płeć studenta. Prosimy studentów studiów stacjonarnych, studiującym na UAM w Poznaniu o wypełnienie ankiety.

Jest ona dostępna w internecie na http://bos2015.ankietka.pl.

Badanie jest anonimowe, a wypełnienie kwestionariusza nie powinno zająć więcej niż 10 minut.

Formularz będzie aktywny do 30 kwietnia 2015.

Patronat nad badaniem objął Prorektor ds. Edukacji i Studentów UEP, natomiast patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Poznania. Zgodę na przeprowadzenie badania wśród studentów UAM wyraził Prorektor ds. Kształcenia UAM.

Wyniki badania zostaną ogłoszone na konferencji, która odbędzie się 29 maja 2015.


Wykład: The Antinomy of Freedom Today. Philosophy, Neuroscience, and Punishment.

$
0
0

Zakład Etyki oraz Instytut Filozofii UAM zapraszają naoutlines-de-caro

Open Lecture/Wykład Otwarty: 

Mario De Caro (Università Roma Tre & Tufts University) 

The Antinomy of Freedom Today. 

Philosophy, Neuroscience, and Punishment.

6 maja godz. 11.30-13.00, 

Wydział Nauk Społecznych,  Szamarzewskiego 89E, sala B.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

Abstract. In the course of the centuries, it has frequently been claimed that the problem of free will is the most difficult problem of philosophy. From Kant to van Inwagen, several influential thinkers have put the issue in the form of an antinomy: on the one hand, free will is indispensable in order to conceive ourselves as responsible, rational, and worthy beings; on the other hand, free will seems irreconcilable with the laws of nature, whether they are interpreted as deterministic or indeterministic. 

In my talk, I will discuss a contemporary formulation the antinomy of freedom, by addressing some of the most recent results that come from both philosophical reflection and cognitive science and neuroscience, and will discuss a possible way out of this problem.

___

Mario De Caro – profesor filozofii na Università Roma Tre (Włochy) oraz profesor wizytujący na Tufts University (USA). Wraz z Davidem Macarthurem zaproponował szeroko dyskutowaną koncepcję naturalizmu liberalnego. Zajmuje się teorią działania, naturalizmem filozoficznym, filozofią moralną i filozofią umysłu. Redaktor i wydawca m.in: Hilary Putnam, In Dialogue, Harvard UP (ukaże się w 2015), Hilary Putnam, Philosophy in the Age of Science (z D. Macarthurem), Harvard UP 2012, Naturalism and Normativity (z D. Macarthurem) Columbia UP 2010, Naturalism in Question (z D. Macarthurem), Harvard UP 2004.

Prowadził badania na MIT oraz na Harvardzie. Wykłady gościnne wygłaszał na zaproszenie m.in. w Oksfordzie, Princeton, Indianie, Heidelbergu, Bonn i na Sorbonie. 

Wykład prof. De Caro na UAM odbędzie się w ramach właśnie rozpoczynającego się projektu nt. relacji filozofii i neuronauk, finansowanego przez Fundację Templetona.

Wykład: Ciemna Materia –święty Graal nauki

$
0
0

Prof. Jacek KrełowskiPlakat_PTF_11_05_15
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Tajemnicza Ciemna Materia została niedawno nazwana Świętym Graalem Nauki. Ocena jej masy to kilkakrotnie więcej niż masa „tradycyjnej” barionowej materii. Tym niemniej wszystkie próby odkrycia owej materii poprzez oddziaływania inne niż grawitacja nie dały pozytywnego wyniku. Za koronny dowód jej istnienia uważa się płaskie krzywe rotacji galaktyk: prędkość ruchu orbitalnego ustala się od pewnej odległości od centrum i nie maleje na zewnątrz, jak tego wymagałyby prawa Keplera. Podstawowe źródło niepewności krzywej rotacji dla naszej Galaktyki to pomiary odległości.  Niedawno opracowaliśmy metodę pomiarów tychże poprzez ocenę gęstości kolumnowej gazu międzygwiazdowego, zdradzającego się liniami CaII. Te same linie pozwalają ocenić prędkości radialne obłoków gazu międzygwiazdowego z wysoką precyzją, niezależną od np. ruchu gwiazd względem lokalnych centrów grawitacji (podwójność, przynależność do gromad). Uzyskana tą metodą krzywa rotacji naszej Galaktyki wydaję się keplerowska, co podważa istnienie Ciemnej Materii w Galaktyce.

Biogram: Prof. Jacek Krełowski w 1968 r. ukończył astronomię na UMK, w 1975 roku obronił doktorat, a 1987 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Był stypendystą 1992 Fundacji Fulbrighta na University of Texas w Austin (1992), Rockefellera “Bellagio Residency”  (1994) i Fundacji Kościuszkowskiej (1995). W 2013 otrzymał nagrodę Ministerstwa nauki za wybitne osiągnięcia naukowe. Jest członkiem licznych międzynarodowych i krajowych towarzystw naukowych, autor kilkuset artykułów naukowych.

 

Badanie jakości kształcenia

$
0
0

Zapraszamy całą społeczność akademicką do wzięcia udziału w corocznej edycji badania jakości kształcenia, które na stałe już wpisało się w kalendarz wydarzeń na naszej uczelni i trwać będzie od 30 kwietnia do 30 czerwca 2015 r. Celem badania, będącego częścią strategii kształcenia na UAM, jest systematyczna diagnoza mocnych i słabych stron prowadzonej przez nas dydaktyki i podejmowanie na tej podstawie działań na rzecz jej doskonalenia. Raporty z badania są z roku na rok coraz wnikliwiej analizowane przez władze uczelni i wydziałów oraz publikowane na ogólnouczelnianych i wydziałowych stronach internetowych.

Na podstawie wyników badań opracowywane są działania naprawcze (tzw. rekomendacje). Na poziomie uczelni zajmuje się tym Rada ds. Jakości Kształcenia, a na poziomie jednostek organizacyjnych – wydziałowe zespoły ds. oceny jakości kształcenia. Autonomia wydziałów oraz ich własna odpowiedzialność za jakość kształcenia odgrywają decydującą rolę w tym procesie.

Biorąc udział w ankiecie, pomagacie więc Państwo władzom uczelni, ale przed wszystkim sobie i swojej jednostce organizacyjnej. Dlatego po raz kolejny zachęcam każdego pracownika dydaktycznego, naukowo-dydaktycznego, doktoranta, studenta studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz słuchacza studiów podyplomowych do wzięcia udziału w badaniu. Anonimowa ankieta dostępna jest, po zalogowaniu, na stronie usosweb.amu.edu.pl.

Dezintegracja Siebie: czyli o tym, czym może być „ koniec człowieka”

$
0
0

1Zakład Antropologii Filozoficznej i Polskie Towarzystwo Antropologii Filozoficznej zapraszają na kolejne spotkanie, na którym mgr Bartosz Mroczkowski wygłosi wykład pt. Dezintegracja Siebie: czyli o tym, czym może być „ koniec człowieka”. Zebranie odbędzie się w poniedziałek 18 maja 2015 roku o godz.17:00 w sali im. Kazimierza Ajdukiewicza (sala 215) Instytutu Filozofii UAM.

 

Szkolenie BHP dla studentów I roku studiów I-go i II-go stopnia

$
0
0

Przypominamy o konieczności zaliczenia e-learningowego kursu BHP do końca semestru letniego. Zgodnie z opinią dr M. Sobczaka (kierownika DN UAM) nie ma możliwości przepisywania wcześniej uzyskanych zaliczeń ze szkoleń BHP.

Kurs można zrealizować po zalogowaniu na stronie: szkoleniebhp.amu.edu.pl.

Wykład: Przyrodo-Podmiot. Autonomia przyrody i metafizyka naturalizacji u Schellinga

$
0
0

Zakład Antropologii Filozoficznej Instytutu Filozofii UAM oraz Polskie Towarzystwo Antropologii Filozoficznej zapraszają na kolejne spotkanie, na którym dr Marek Woszczek wygłosi wykład na temat: Przyrodo-Podmiot. Autonomia przyrody i metafizyka naturalizacji u Schellinga.

Zebranie odbędzie się w poniedziałek 1 czerwca 2015 r. o godzinie 17.00 w sali im. Kazimierza Ajdukiewicza (sala 215) Instytutu Filozofii UAM.

PLAKAT - 12.01.2015

IV Wielkopolskie Targi Pracy i Rozwoju

$
0
0

Szanowni Studenci!

Serdecznie zapraszamy na IV Wielkopolskie Targi Pracy i Rozwoju ps!kariera organizowane przez poznańskie biuro Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii oraz Fabrykę Młodych Profesjonalistów, które odbędą się 28 maja na Wydziale Nauk Społecznych (ul. Szamarzewskiego 89) w godzinach 11.00-16.00.

Targi ps!kariera to świetna szansa na nawiązanie kontaktów branżowych, znalezienie stażu czy praktyk oraz skonsultowanie swojego CV ze specjalistą HR.

Wśród wystawców między innymi: Fundacja Słoneczne Ranczo, firma szkoleniowa LLidero, Centrum Tomatisa i agencja pracy Find Staff. W programie również spotkania z przedstawicielami organizacji studenckich, oferty wolontariatów oraz konkurs z nagrodami.

Zapraszamy wszystkich, którzy stawiają na rozwój!

Koniecznie zajrzyj na fanpage Targów facebook.com/targipracyirozwoju

oraz naszą stronę

pskariera.pssiap.org


Wykład „Perfekcjonizm polityczny”– Prof. dr hab. Tadeusz Buksiński

$
0
0

Serdecznie zapraszamy na Seminarium ZFSIP,  które odbędzie się 18 czerwca (czwartek) o godz. 11.30 w sali 215. Referat pt. „Perfekcjonizm polityczny” wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Buksinski.

Przygotowanie pracy do testu w systemie antyplagiatowym

$
0
0

W dniach 6-10 lipca 2015 roku zarejestrowane uprzednio prace dyplomowe będą skanowane przez pracowników Instytutu Socjologii. Proszę o składanie płyty wraz z oświadczeniem w pokoju nr 114 (bud. C, 1 piętro). Do płyty muszą być dołączone następujące informacje:

  • stopień/tytuł oraz imię i nazwisko promotora pracy;
  • imię i nazwisko autora pracy;
  • tytuł pracy;
  • typ pracy (licencjacka, magisterska).

Raporty z prac zostaną dostarczone do sekretariatu Instytutu Filozofii, gdzie promotorzy będą mogli je dołączyć do dokumentacji pracy.

Od 13 lipca 2015 r. prace będą ponownie skanowane w Instytucie Filozofii (s. 212).

Lista osób przyjętych na studia doktoranckie w roku akad. 2015/2016

Jednorazowe stypendia naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego

$
0
0

Sejmik Województwa Wielkopolskiego Uchwałą Nr XXIV/431/2012 z dnia 23 lipca 2012 r. ustanowił zasady udzielania jednorazowych stypendiów naukowych Marszałka Województwa Wielkopolskiego uczniom szkół ponadgimnazjalnych, słuchaczom kolegiów oraz studentom szkół wyższych zamieszkującym na stałe na terenie Województwa Wielkopolskiego.
Zasady udzielania stypendium określone zostały w „Regulaminie przyznawania jednorazowych stypendiów naukowych Marszałka Województwa Wielkopolskiego”, który stanowi załącznik do ww. Uchwały.
Zgodnie z Regulaminem kandydatów do stypendium mogą proponować dyrektorzy szkół i kolegiów (kategoria „Uczeń”) oraz rektorzy, prorektorzy uczelni wyższych i upoważnione przez nich osoby (kategoria „Student”).

Więcej informacji tutaj.

Nagrania z inauguracji X Polskiego Zjazdu Filozoficznego

Studencka grupa badawcza – dr hab. Krzysztof Przybyszewski

$
0
0

dr hab. Krzysztof Przybyszewski

Zakład Filozofii Społecznej i Politycznej

Studenckie grupy badawcze: Etyka w polityce. 

Zakres badanych problemów:

1.) Pojęcie polityki.

2.) Rola intuicji w polityce.

3.) Rola sumienia w polityce.

4.) Przekonania moralne w polityce

5.) Odpowiedzialność w polityce

6.) Polityczna retoryka: tworzenie narracji.

7.) Roztropność w polityce.

8.) Cynizm i nihilizm w polityce.

9.) Mowa nienawiści a polityka.

10.) Polityka a postpolityka. 

11.) Moralność w instytucjach publicznych. 

12.) Problem wstydu w polityce.

13.) Polityka: władza czy racja. 

14.) Dywersyfikacja postaw moralnych polityków. 

15.) Etyczność państwa demokratycznego. 

16.) Obowiązki w polityce.

17.) Ingerencja prawa w sferę moralności.

18.) Problem autorytetu w polityce.

19.) Problemy aksjologiczne polityki społecznej.

20.) Problem zaufania w polityce.

21.) Obywatelskość a tożsamość.

Zajęcia:

Grupa badawcza będzie dokonywać analizy tekstów zadanych przez prowadzącego zajęcia, a następnie odbywać się będzie dyskusja. Ponadto dokonywany będzie monitoring prasy codziennej i tygodników społeczno – politycznych pod kątem zadanych problemów do analizy w danym tygodniu. Przewidziany jest również monitoring kampanii wyborczej samorządowej w Poznaniu. Prowadzący badawczą grupę studencką będzie wprowadzał elementy wykładowe, które mają wspomóc wprowadzeniu rozważań.

Przyjęcie do studenckiej grupy badawczej: 

Rozmowa kwalifikacyjna na podstawie wybranych przez kandydata trzech problemów wyliczonych w punkcie A. Prowadzący studencką grupę badawczą od kandydatów oczekuje „listu motywacyjnego” przesłanego na adres: kprzyby@amu.edu.pl. Otrzymanie tego „listu motywacyjnego” jest warunkiem wyznaczenia czasu i miejsca rozmowy kwalifikacyjnej. Termin nadsyłania „listów motywacyjnych” to 10 października 2015.

Studencka grupa badawcza – dr Michał Wendland

$
0
0

Filozofia i historia komunikacji

Prowadzący – dr Michał Wendland

Co filozofowie mają do powiedzenia na temat komunikacji? Czy komunikacja ma historię? Czy zawsze komunikowanie się polega na przekazywaniu informacji? Dlaczego przekształcenia form komunikowania (mediów) mają wpływ na inne obszary rzeczywistości społecznej? Czy można się nie komunikować? Czym różniły się wyobrażenia o komunikacji np. starożytnych Greków od wyobrażeń współczesnych? Czy komunikowanie jest aktem czy procesem? Dlaczego myślimy o komunikacji w taki a nie inny sposób?

Próby odpowiedzi na tego typu pytania będą stanowić treść prac w ramach studenckiej grupy badawczej „Filozofia i historia komunikacji”. Spotkania o charakterze seminaryjnym i warsztatowym będą miały na celu nie tylko zapoznanie uczestników z aktualnym stanem badań w dziedzinie filozofii i historii komunikacji, ale dadzą również szansę na dyskusję, pracę koncepcyjną, wypracowanie własnych hipotez oraz dostęp do obszernej literatury przedmiotu w języku angielskim.

Oferta skierowana jest do studentów zainteresowanych problematyką komunikacji międzyludzkiej ujmowanej w dwóch aspektach: (1) filozoficznym oraz (2) historycznym. Te dwa aspekty wyznaczają główne obszary badawcze podejmowane w ramach aktywności studenckiej grupy badawczej. Pierwszy obszar – związany z filozofią komunikacji – obejmuje następujące zagadnienia: definiowanie komunikacji (z wykorzystaniem filozoficznej aparatury pojęciowej i metodologicznej), rozpatrywanie komunikacji względem innych obszarów kultury, ustalanie kryteriów odróżniania działań komunikacyjnych od innych typów działań, analizowanie refleksji nad komunikacją w pismach filozofów współczesnych. Obszar drugi – związany z historią komunikacji – stanowi konsekwencję i rozwinięcie pierwszego obszaru i obejmuje kwestie związane z m.in. metodologią badań nad przeszłością komunikowania, badanie konsekwencji zabiegu polegającego na uhistorycznianiu zjawisk komunikacyjnych, badania w zakresie historii mediów oraz historii wyobrażeń zbiorowych o komunikacji.

W ramach prac badawczych wykorzystane zostaną liczne teksty w języku angielskim, m.in. Handbook of Communication History (Simonson, Peck, Craig, Jackson 2013), Communication as Culture (Carey, 2009), Communication in History (Crowley, Heyer, 2011), On Philosophy of Communication (Radford, 2005), The Bias of Communication (Innis, 2012), How Communication Shapes Culture? (Conway, Schaller, 2002), Social History of Media: From Gutenberg to Internet (2010), History, Theory, Text: Historians and the Linguistic Turn (Clark, 2009).

Wymagany list motywacyjny (proszę nadsyłać na adres wendland@amu.edu.pl)

Spis bibliografii:

Baylon Ch., Mignot X., Komunikacja, 2008.

Burke P., Briggs A., Społeczna historia mediów, Warszawa 2010.

Burke P., The Social History of Language, Cambridge 1987.

Carey J., Communication as Culture, New York 2008.

Craig R., Muller H., Theorizing Communication: Readings Across Traditions, Sage 2007.

Dobek-Ostrowska B., Podstawy komunikowania społecznego, Wrocław 2004.

Dobek-Ostrowska B., Komunikowanie polityczne i publiczne,

Fay B., Contemporary Philosophy of Social Science, 1996.

Filipiak M., Homo Communicans. Wprowadzenie do teorii masowego komunikowania, Lublin 2005.

Fiske J., Wprowadzenie do badań nad komunikowaniem, Wrocław 1999.

Griffin E., Podstawy komunikacji społecznej, Sopot 2002.

Innis H. The Bias of Communication, Toronto 2008.

Jensen K.B., A Handbook of Media and Communication Research, London 2013.

Littlejohn S.W., Encyclopaedia of Communication Theory, 2009.

Littlejohn S.W., Foss K., Theories of Human Communication, 2010.

Ludlow P. Readings in the Philosophy of Language, 1997.

Lunsford A., et al., The Sage Handbook of Rhetorical Studies, 1990.

Mattelart A., Teorie komunikacji: krótkie wprowadzenie, Warszawa 2008.

McQuail D., Teoria komunikowania masowego, Warszawa 2007.

Morris M., An Introduction to the Philosophy of Language, Cambridge 2006.

Ollivier B., Nauki o komunikacji, Warszawa 2010.

Pisarek W., Wstęp do nauki o komunikowaniu, Warszawa 2008.

Radford G., On the Philosophy of Communication, 2005.

Rogers E., History of Communication Study, New York 1997.

Simonson P. et al., The Handbook of Communication History, New York 2013.


Informacja dotycząca funkcjonowania systemu USOS w roku akademickim 2015/2016

$
0
0

Podstawowym dokumentem potwierdzającym przebieg toku studiów na UAM jest indeks elektroniczny, dlatego do podstawowych obowiązków każdego studenta WNS UAM należy:

  1. Sprawdzanie poczty przydzielonej na serwerze UAM, tylko z tego adresu student komunikuje się z Uczelnią i jej pracownikami i tylko na ten adres jest wysyłana oficjalna korespondencja Uczelni ze studentem.http://studenci.amu.edu.pl/szybkie-linki/poczta-studencka
  2. Samodzielne zarejestrowanie się w systemie USOSna wszystkie zajęcia (także fakultatywne) objęte programem studiów dla danego semestru – ostateczny termin zapisu na zajęcia semestru zimowego – 16 X 2015, semestru letniego – 7 III 2016. http://usosweb.amu.edu.pl
    Po tym terminie przyjmuje się, że student zrezygnował z uczestnictwa w danych zajęciach, nie ma możliwości późniejszego dopisywania studentów do grup zajęciowych wnioski składane po terminie będą odrzucane, jako niezgodne z RS UAM, warunek ten dotyczy wszystkich studentów studiów stacjonarnych WNS UAM
  3. Do16 X 2015(semestr zimowy) i do 7 III 2016 (semestr letni) student powinien zostać poinformowany przez prowadzącego zajęcia o warunkach zaliczenia zajęć, które są wymagane do zaliczenia danego przedmiotu oraz o terminach zaliczeń i egzaminów.
  4. Do16 X 2015(semestr zimowy) i do 7 III 2016 (semestr letni) student zgłasza prowadzącym zajęcia informacje o indywidualnym toku studiów i indywidualnej organizacji studiów w celu otrzymania informacji o warunkach zaliczenia.
  5. Do16 X 2014(semestr zimowy) i do 7 III 2016 (semestr letni) student zgłasza do Dziekana zaopiniowany przez Dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu wniosek z prośbą o przesunięcie realizacji przedmiotu na inny semestr.
  6. Zapisanie się na terminy egzaminów w systemie USOS: do1 II 2016 (semestr zimowy), do 14 VI 2016 (semestr letni).
  7. Na egzamin i zaliczenie studentzgłasza się z legitymacja studencką i jeżeli został mu wydany – indeksem.
  8. Do egzaminu i zaliczenia można przystąpić jedynie po wypełnieniu warunków podanych w punktach2, 3, (jeżeli dotyczy 4), 6, 7. Niewypełnienie chociażby jednego z tych punktów jest wystarczającym powodem wpisania ocenyndst. Jeżeli student jest zapisany na zajęcia w systemie USOS to są to jego zajęcia obowiązkowe i musi w terminach opisanych kalendarium otrzymać z nich ocenę.
  9. Ostateczny termin pojawienia się oceny w systemie USOS to 7 dni od daty zaliczenia bądź egzaminu. Po tym okresie student zgłasza ten fakt Dyrektorowi Instytutu ds. dydaktycznych oraz w dziekanacie.
  10. Student, który nie zgłosił się na zaliczenie lub egzamini nie poinformował o powodach swojej nieobecności wykładowcy (najpóźniej w dniu zaliczenia bądź egzaminu), otrzymuje ocenę ndst, którą do systemu USOS wprowadza prowadzący zajęcia.
  11. Ostateczny termin wpisu do systemu USOS ocen z zajęć kończących sięzaliczeniem– 2 II 2016 (semestr zimowy) i 15 VI 2016 (semestr letni).
  12. Ostateczny termin wpisu do systemu USOS ocenpoprawkowychz zajęć kończących się zaliczeniem – do 10 II 2016 (semestr zimowy) i do 24 VI 2016 (semestr letni)
  13. Ostateczny termin wpisu do sytemu USOS ocen z zajęć kończących sięegzaminem– 22 II 2016, sesja zimowa; 1 VII 2016 – sesja letnia.
  14. Ostateczny termin wpisu do systemu USOS ocenpoprawkowychz zajęć kończących się egzaminem 4 III 2016 sesja zimowa, 20 IX 2016 sesja letnia.
  15. Oceny do sytemu USOS może wpisywaćjedynie osoba prowadząca zajęcia. Ani pracownicy Dziekanatu WNS, anipracownicy Instytutów WNSnie mają uprawnień do wprowadzania ocen do sytemu USOS z przedmiotów objętych programami studiów obowiązujących na WNS UAM. Nie dotyczy to studentów wracających ze stypendiów, wymian krajowych i zagranicznych, studentów po reaktywacji i przenoszonych z innych wydziałów i uczelni na WNS. Jest to możliwe jedynie po otrzymaniu zgody Prodziekana ds. studenckich WNS UAM.
    Proszę o fakcie braku wpisów w systemie USOS informować Dyrektora Instytutu.
  16. Osoby zgłaszające się do dziekanatu z wnioskiem muszą wcześniej wystąpić oopinię do Dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu.
  17. Na WNS rezygnuje się z wydawania kart egzaminacyjnych wszystkim studentom studiów stacjonarnych.
  18. Szkolenia: BHP i biblioteczne oraz rozliczenie praktyk studenckichwedług harmonogramu Instytutów WNS UAM.
  19. Termin zaliczenia seminariów dyplomowych odbywanych na VI semestrze studiów I stopnia, IV semestrze studiów II stopnia i X semestrze studiów jednolitych –30 IX 2015.
  20. Terminy ankietyzacji zajęć oraz jej formę określa Dyrektor Instytutu ds. dydaktycznych i odpowiada za jej przeprowadzenie.

ZAJĘCIA FAKULTATYWNE (zasady funkcjonowania)

$
0
0

Studenci Instytutu Filozofii zobligowani są do uczęszczania na fakultety organizowane przez nasz Instytut. Zgodę na uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez inne jednostki (katedry, instytuty) uzyskują jedynie studenci lat dyplomowych (III rok studiów licencjackich oraz I i II rok studiów magisterskich uzupełniających) za zgodą promotora i zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych.

Na zajęcia fakultatywne prowadzone w języku angielskim zapisy są prowadzone ręcznie przez dr Andrzeja Popielewicza, wydziałowego koordynatora USOS, bądź też w pracowni komputerowej.

Zaliczenie zajęć fakultatywnych realizowanych poza Instytutem możliwe jest przy spełnieniu dwóch warunków: 

  1. Zgodność formy zajęć (wykład lub konwersatorium)
  2. zajęcia fakultatywne powinny się kończyć zaliczeniem na ocenę (z/s).
  3. Liczba pkt. ETCS dla zajęć realizowanych poza Instytutem nie może być mniejsza od liczby pkt. ETCS przydzielonych danej formie zajęć fakultatywnych w programie studiów (wykład fakultatywny – 4 pkt., konwersatorium fakult. – 2 pkt).

Zajęciami fakultatywnymi nie mogą być: lektoraty, zajęcia z technologii informacyjnych, komunikacji multimedialnej, wychowania fizycznego oraz przedmioty zrealizowane na wcześniejszych latach studiów.

Wybór przedmiotu z innej specjalności:

Student ma prawo wybrać jako przedmiot fakultatywny zajęcia znajdujące się w programie studiów innej specjalności realizowanej na kierunku Filozofia (np. student specjalności Etyka wybiera zajęcia z programu spec. Komunikacja społeczna, Zarządzanie widzą lub Życie publiczne).

W takich przypadkach konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • forma i liczba pkt. ECTS wybranych zajęć musi by zgodna z formą i punktacją wymaganych programem zajęć fakultatywnych,
  • studenci studiów I-go stopnia mogą wybierać jako fakultety jedynie te przedmioty, które znajdują się w programach studiów I-go stopnia innych specjalności,
  • studenci studiów II-go stopnia mogą wybierać jako fakultety jedynie te przedmioty, które znajdują się w programach studiów II-go stopnia innych specjalności.

Wykład fakultatywny Metafizyka miłości. Schopenhauer, Feuerbach, Houellebecq

$
0
0

Zapraszam Studentki i Studentów na wykłady fakultatywne – Metafizyka miłości. Schopenhauer, Feuerbach, Houellebecq prowadzone w semestrze zimowym 2015/2016.

Diagnozowanie współczesnych stosunków międzyludzkich skłania nas niejednokrotnie do przekonania o  postępującym procesie detronizacji miłości na rzecz  innych, efemerycznych (i feerycznych) qusi-wartości ponowoczesnego świata. Wydaje się zasadne, by ponowić próbę zmierzenia się z nieustępliwą aporią, towarzyszącą uczuciu, któremu, jak powszechnie wiadomo, niejedno nadano imię.

Tym razem, w konwencji komparatystycznej, zwrócimy uwagę na miłości de/konstruowaną w objęciach takich m.in. pojęć, jak: miłość rzeczywista – miłość zmysłowanarzędzie Absolutu (Ludwig Feuerbach), metafizyka miłości płciowejczłowiek w (nie)woli gatunku (Artur Schopenhauer) czy barbarzyństwo natury, bezbrzeżne uczucie i chwilowy układ cząstek elementarnych (Michel Houellebecq).

Dr Mirosław Piechowiak

Deliberatywna filozofia publiczna

$
0
0
 deliberatywna filozofia publiczna

Piotr W. Juchacz

Rok wydania: 2015

Stron: 686
ISBN: 978-83-7092-160-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kup książkę (miękka oprawa). Cena: 50 zł

[contact-form-7]

 

 


Publikacje Wydawnictwa Naukowego Instytutu Filozofii UAM są dostępne w księgarniach naukowych w całej Polsce. Wydawnictwo prowadzi również sprzedaż internetową książek. Zakupione książki są wysyłane na adres podany przy składaniu zamówienia, po wpłacie należności za zakup książki.

Wydawnictwo Naukowe Instytutu Filozofii UAM
ul. Szamarzewskiego 89C
60-568 Poznań

Nr rachunku: 77 1090 1362 0000 0000 3601 7903

Tytuł Przelewu: Subkonto 706028, Imię i Nazwisko, Tytuł Książki

Wykład: Paul Roth – Reviving the Philosophy of History

$
0
0

Instytut Filozofii i Instytut historii oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Oddział w Poznaniu

zapraszają na wykład gościnny, który wygłosi Paul Roth (University of California at Santa Cruz)

Reviving the Philosophy of History

13 październik 2015 rok (wtorek), godz. 17:30

„DS Jowita”, sala A, ul. Zwierzyniecka 7

wykład połączony jest z sesją naukową Naturalizing the Humanities. A View from the Analytical Philosophy of History

wtorek, 13 październik 2015, godz. 13:00

„DS Jowita”, sala A, ul. Zwierzyniecka 7

PROGRAM 

13:00-13:15 – Introduction

13:15-13:45 – Jouni-Matti Kuukkanen (University of Oulu)

Yes, We Need a Philosophy of Historiography. But should it be Analytic?

13:45-14:15 – Eugen Zeleňák (Catholic University in Ružomberok)

Non-representationalism in Paul A. Roth’s Philosophy of History

14:15-14:45 – Krzysztof Brzechczyn (Adam Mickiewicz University in Poznań)

Narration and Explanation in Paul A. Roth’s Philosophy of History.

An Attempt of Comment from Perspective of Poznań School of Methodology

14:45-15:15 – discussion

15:15-15:45 – coffee break

15:45-16:15 – Rafał Paweł Wierzchosławski (University of Social Sciences and Humanities, Poznań)

 Antinomies of the Past. How to Overcome Excluding Standpoints in Pluralistic Methodology of History?

16:15-16:45 – Ewa Domańska (Adam Mickiewicz University in Poznań / Stanford University)

Paradigm Shift in the Contemporary Humanities and Social Sciences

16:45-17:15 – discussion

17:15-17:30 – coffee break

Naturalizing the Humanities:

A View from the Analytical Philosophy of History.

Abstracts and Biograms

Jouni-Matti Kuukkanen (University of Oulu), Yes, We Need a Philosophy of Historiography. But should it be Analytic?

Abstract. Paul Roth has called for a revival of philosophy of history. While I think this call is excellent and timely, it is likely to trigger complex questions. What is analytic philosophy of history? And what is analytic philosophy itself? More generally, should any specific style of philosophizing characterize this revived philosophy?  A related concern is whether philosophy of history should be framed and defined via some specific philosophical topic or area. Roth’s idea is that philosophy of history analyzes, should analyze, narratives as forms of explanation, which in effect means that it is narrativity that characterizes scholarly history-writing. As a commentary on Roth I will attend specifically to the following points: (1) The idea that narratives constitute events; (2) the idea that historians produce narratives. I argue that there is a tension between the claims that a historical event exists only under a narrative description but that providing a narrative description is linking together two temporally distinct events. Further, my suggestion is that historians use narratives in their argumentation for their historiographical theses, and that they are therefore reasoners. In the end of my commentary, I move on to a more general discussion on the kind of philosophy of history and historiography that should be (re-)created. We need a philosophy of historiography, that is, a historiography-specific philosophy that can learn from analytic philosophy (and other philosophical traditions) but not emulate it.

Bio. Jouni-Matti Kuukkanen is Associate Professor of Philosophy at the University of Oulu. He received his PhD in Philosophy from the University of Edinburgh in 2006 and has also worked in the universities of Durham, Leiden and Hull. He has been awarded Fulbright and EURIAS fellowships. Kuukkanen is a founder and co-director of The Oulu Centre for Theoretical and Philosophical Studies of History (http://www.oulu.fi/centreforphilosophyofhistory/), and has published widely on the philosophy of science and specifically on Thomas Kuhn, on the philosophical foundations of the historiography of science and the history of ideas, and on the philosophy of historiography. His book Postnarrativist Philosophy of Historiography (Palgrave) was published in 2015.

Eugen Zeleňák (Catholic University in Ružomberok),  Non-representationalism in Paul A. Roth’s Philosophy of History

Abstract. In the work of Paul Roth one can identify various interesting positions, which deserve attention of anybody trying to understand the nature of historical works, historical knowledge but also, more generally, the nature of knowledge about humans, their actions and societies they live in. In my talk I focus on one of those positions, namely, on non-representationalism in his philosophy of history. First, I characterize representationalism, according to which historical works should be understood as representations of some sort. Second, I contrast this view with the opposite view of non-representationalism, according to which historical works are outcomes of specific practices rather than representations of past events. Finally, I analyze non-representationalism in Roth’s philosophy of history and discuss the question whether it should be understood as a modest tool for assessing historical works or as a view providing us with a big picture for interpreting history and giving us an alternative to the popular correspondence framework.

Bio. Eugen Zeleňák is an associate professor in the Department of Philosophy, Faculty of Arts and Letters, Catholic University in Ružomberok, Slovakia. His main areas of interest are philosophy of history (historical explanation, historical narrative, semantics of history), philosophy of science (explanation, causation, realism debate) and metaphysics. He defended a dissertation on the topic of historical explanation, but he has written more extensively on the issue of historical representation and the topic of semantics of history. He is an author of several papers published in History and Theory, Journal of the Philosophy of History or Rethinking History and the book (in Slovak) Constructivism and Plurality in History (2011).

Krzysztof Brzechczyn (Adam Mickiewicz University in Poznań), Narration and Explanation in Paul A. Roth’s Philosophy of History. An Attempt of Comment from Perspective of Poznań School of Methodology

Abstract. The purpose of the lecture is to compare Paul A. Roth’s approach to the status of history and the type of explanation used in historiography with approaches developed in Poznań School of Methodology (Jerzy Topolski, Leszek Nowak, Izabela Nowakowa). This juxtaposition of two standpoints allowing revealing some hidden assumptions of Roth’s approach. The point of departure of Roth’s considerations is discussion of the pairs of the distinctions: nomothetic versus idiographic, scientific versus narrative explanation, understanding versus causality. The discussion of these distinctions led to perceiving history as an idiographic discipline, looking for understanding and not for laws and using narrative explanation which create historical events. However, the closer look at Roth’s stands proved that he assumed positivistic understanding of scientific law and flat one-dimensional concept of historical narrative and such understood concepts of scientific law and narration, he criticizes. Whereas, the concepts developed by authors from Poznań School of Methodology were based on idealizational understanding of the scientific law and multi-dimensional concept of historical narrative what led to different solutions of problems posed by P.A. Roth.

Bio. Krzysztof Brzechczyn is professor of the humanities, employed as professor ordinarius in Institute of Philosophy at Adam Mickiewicz University. He is author of following books (in Polish): Historical Distinctiveness of Central Europe. A Methodological Study (1998), Troubles with Poland. Selected Political Essays (1998), On the Multitude of Developmental Lines in Historical Process. An Attempt at Interpretation of Evolution of Mexican Society (2004) On the Evolution of the Social-Political Thought of Solidarność in the Years 1980-1981 (2013). He has edited Idealization XIII: Modeling in History (Rodopi 2009) and co-edited Thinking about Provincialism in Thinking (Rodopi 2012). Fields of interests: philosophy of history, political and social philosophy, methodology of history and theory of historiography.

Rafał Paweł Wierzchosławski (University of Social Sciences and Humanities, Poznań), Antynomies and the Pasts. How to Overcome Excluding Standpoints in Pluralistic Methodology of History?

Abstract. In his paper The Method of Antinomies: Oakeshott and Others Stephen Turner introduces the concept (and method) of antynomies in discussing politics and the political. The device involves antinomies—the most famous of Oakeshott’s being the antinomy between the state understood as a civil association and as an enterprise association, or Max Weber’s antinomic distinction between the politics of conviction and the politics of responsibility; or Carl Schmitt’s claims about the ultimate incompatibility of liberalism and democracy. This observation leads Turner to claim that there is an opposition between antinomism understood as a method or meta-theory of the political, and what might be called principlism. In the second standpoint, principles are held to be in some sense both derived from “current institutions” and superior to them. They have to provide a procedure of reconciling conflicts by subsuming them under a principle, very often by redefinition of concepts in questions (i.e. freedom). As Turner observes antinomic arguments nevertheless are about the relation between principles. The relation, however, is not philosophical: the antinomist assumes that the principles or ideas in question are, on the one hand, “ideal,” and on the other that they cannot both be realized fully without conflict with the other. The antinomist makes another interesting point: that the achievement of the ideal requires, as a condition, in some sense, things associated with its apparent contrary. Turner’s claim is that the existence of contingent antinomies shows is that there are circumstances, contingencies, under which principles cannot resolve antinomies. The obvious alternative conclusion—that there is a plurality of irreducibly competing and conflicting principles each of which has some attraction—cannot be addressed with the methods of redefinition and assimilating to a foundational principle.

Even acknowledging the fact of irreducible conflict turns into a discussion of the grounding principle of this acknowledgement.  The main question of my paper is to examine whether we may apply the proposed concept/method to the realm of the past? What are profits and limitations of such an application, or in other words, what antinomies might reveal in plurality of historical descriptions/narrative, especially when they try to exclude each other. A working hypothesis is that antinomism might work in context of competing historians’ descriptions, in particular those value-laden, especially when they tend to follow the path of principlism, by disclosing the contingency of excluding each other principlist understanding and evalutations of the past. I will provide an attempt of such an application of Turner’s concept to recent debate on the commemoration of Poles saving their Jewish neighbors during the Holocaust in Poland. The debate might be read as an example of two principlist narratives in question.

Bio. Rafał P. Wierzchosławski, PhD, graduated in philosophy from the Catholic University of Lublin, Poland. He continued his studies in Bielefeld, Köln, Paris, Louvain-la-Neuve, Genève and Neuchatel. He obtained his Ph.D. for the work The Intentional Subject and Explanation in the Social Sciences: Methodological Approach (in Polish). His main interests are: philosophy of social sciences, modern social theories, social ontology (collective intentionalities), political philosophy (republicanism), social studies of science and science and technology studies (expert studies). He has taught at the Faculty of Philosophy, Catholic University of Lublin (1990–2015), the Department of History (2005–2014) and the University of Social Sciences and Humanities SWPS in Poznań (since 2014). He is a member of the European Network of Social Ontology, the International Social Theory Consortium, European Network of the Philosophy of the Social Sciences and the International Social Ontology Society. 

Ewa Domańska (Adam Mickiewicz University in Poznań/Stanford University), Paradigm Shift in the Contemporary Humanities and Social Sciences

Abstract. The present argument has been developed in the context of what I term the comparative theory of the humanities and social sciences. This theory allows me to examine the coming and going of research trends, approaches, perspectives, and categories that result from and reflect the changes in today’s world. The interpretative frameworks of the avant-garde trends in the humanities and social sciences have shifted markedly in recent years from constructivist and interpretative paradigm (engaged, new humanities) to non-anthropocentric and post-Western paradigm influenced by various forms of posthumanism (posthumanities; ecological or environmental humanities; biohumanities). My aim is to identify the characteristics of the emerging alternative perspectives which suggest the need for a thorough rethinking of our notions of life, human nature, the relations between the human and the nonhuman, and for breaking away from the Western tradition of anthropocentrism. I would claim that this shift announces a revival of interest in analytic philosophy with its relation to natural sciences, and its interest in logical argumentation, modelling, lows, evidences, and facts. The problem of naturalizing epistemology seems to be of particular interest for philosophers of history at present. As an example, I will refer to Ernest Sosa’s ideas and its relevancy for developing a virtue epistemology of history.

Bio. Ewa Domanska is Associate Professor of theory and history of historiography in the Department of History, Adam Mickiewicz University in Poznan, Poland and Visiting Associate Professor at the Department of Anthropology, Stanford University. Her teaching and research interests include contemporary theory and history of historiography, comparative theory of the humanities and social sciences.  She is the author of 4 books, recently Historia egzystencjalna (Existential History. Critical Approach to Narrativism and Emancipatory Humanities, 2012), and editor and co-editor of many books including Encounters: Philosophy of History After Postmodernism (1998); Re-Figuring Hayden White (ed. with Frank Ankersmit and Hans Kellner, 2009) and Historia – dzisiaj (History–Today, ed. with Rafal Stobiecki and Tomasz Wislicz, 2014, in Polish).

Paul A. Roth  (University of California at Santa Cruz), Reviving the Philosophy of History

Abstract. A call to revive philosophy of history will, I expect, quickly prompt at least the following two questions: first, what exactly would this revival revive; and, second, why bother? Those skeptically inclined might counsel indefinite postponement, inasmuch as this subfield has remained mostly deserted since the 1970s. My primary concern will be to outline the current status of key issues raised by the first question, for the purpose of identifying those aspects within philosophy of history that both merit and demand renewed philosophical consideration. In particular, my paper reconsiders questions tied to the use of narrative as a form of explanation. Specifically, I focus on those features that make historical explanation distinctive and yet belonging on any satisfactory catalogue of explanatory strategies. I directly address an epistemic question that I take to be of central philosophical concern, viz., in what respects explanations in narrative form can be said to offer credible justifications. Answering this requires a turn away from narrative theory and back to neglected works by Arthur Danto and Louis Mink. For they understood in a manner now lost or forgotten the question of narrative explanation as an epistemic issue. Examination of some recent reflections on narrative explanation reveals how disconnected discussion has become from their concerns. Moreover, their work provides important and still crucial insights that can be deployed to fashion answers to philosophical concerns about narrative explanation. I conclude with two examples of what I claim to be explanations in narrative form—Raul Hilberg’s The Destruction of the European Jews and Michael Friedman’s A Parting of the Ways—that should motivate philosophers and others to attend to narratives as a mode of explanation in philosophy of history. These examples indicate as well how answering the first question noted at the outset also answers the second of my initial questions.

Bio. Paul A. Roth is Distinguished Professor in the Department of Philosophy at the University of California-Santa Cruz. Roth writes on the philosophy of social science, philosophy of history, and the history of analytic philosophy. He is the author of Meaning and Method in the Social Sciences and co-edited with Stephen Turner The Blackwell Guide to the Philosophy of the Social Sciences. He co-founded (with Alison Wylie and James Bohman) and continues to co-direct the annual Philosophy of Social Science Roundtable. He is completing a book on the metaphysics and epistemology of historical knowledge, The Pasts (forthcoming, Northwestern University Press.)

Viewing all 479 articles
Browse latest View live